Chci stavět! Jak začít, kam zajít a na koho se obrátit?

18. 10. 2021

Uvažujete o stavbě rodinného domu nebo přístavbě či nástavbě?
Plánujete koupit pozemek pro stavbu rodinného domu?
Čím začít? Stavební úřad, projekt nebo územní plán?

Každá stavba začíná úvahou o možnosti začít stavět a finanční bilancí stavebníka o koupi pozemku a provedení stavby. Na počátku je tak myšlenka, nápad nebo touha chtít zlepšit vlastní bydlení nebo investovat. 

Ale jak vlastně začít?! 

Je potřeba zajít za architektem nebo projektantem? Nebo na stavební úřad? Nebo do realitky pro koupi pozemku? Je potřeba oslovit stavební firmu, popř. banku pro získání půčky?

Každý záměr může být jiný podle aktuáních možností stavebníka, ale zároveň každý záměr je vhodné dobře zvážit a opravdu důležité je nespěchat! Jakýkoliv časový stres způsobuje vznik chyb a je poměrně drahý.

Postup před samotnou přípravou stavby lze ilustrovat na modelovém případě mladého páru, který bydlí v pronajímaném bytě 2+1. Dvojice předpokládá, že bude v nadcházejících letech očekávat nové členy domácnosti a stávající byt jim přestane vyhovovat. Začínají tak uvažovat o vlastním rodinném domě, který by si koncipovali podle svých představ s dostatečným počtem místností pro sebe a své děti postavený v obci s dobrou dopravní dostupností do města.

Jejich úvaha je tedy postavena na potřebě zvýšení životního prostoru.

Prvním krokem musí být samozřejmě finanční zhodnocení možností financování stavby. Existují v zásadě jen dvě možnosti:

1. Dvojice má svoje prostředky pro stavbu v dostatečné výši.  

2. Dvojice nemá dost prostředků a musí je zajistit prostřednictvím úvěru (např. od banky). 

S financováním stavby prostřednictvím úvěru je vhodné obrátit se na finanční poradce nebo hypotečního specialistu banky.

Druhým krokem bude pravděpodobně výběr a nákup pozemku pro stavbu. Výběr ovlivňuje kromě ceny také spousta požadavků, které jsou velmi individuální a nemá tak význam je zde uvádět. Při výběru pozemku je však nutné prověřit minimálně tyto otázky:

- Je pozemek vhodný pro stavbu rodinného domu dle zápisu v katastru nemovitostí a dle územního plánu obce?

- Nachází se pozemek v zastavitelné či zastavěné části obce?

- Vázne na pozemku věcné břemeno, popř. je pozemek vyvázán ze všech předchozích závazků?

- Jsou na pozemku vyvedeny přípojky elektrické energie, plynu, vody a kanalizace?

- Bude nutné řešit vynětí ze zemědělského půdního fondu nebo je pozemek určen pro plnění funkce lesa?

- Má pozemek zajištěnou příjezdovou komunikaci nebo sjezd na pozemní komunikaci?

- Existují pro výstavbu domu na uvažovaném pozemku nějaká omezení, např. různé druhy ochranných pásem, omezení územním nebo regulačním plánem obce, náročná profilace či geologie na pozemku nebo omezení plynoucí ze sousedních pozemků, atd.?

- Je vhodné situování pozemku vůči světovým stranám vzhledem k přístupu na pozemek a očekávanému umístění rodinného domu?

Otázek, na které je potřeba odpovědět ještě před podepsáním kupní smlouvy může však být ještě více. V této fázi je již velmi vhodné využít stavební poradenství, kde se stavebník dozví, jaké konkrétní informace o pozemku zjistit a kde nebo co je územní plán obce. 

Třetím krokem pak bude samotné plánování rodinného domu, návrh dispozice s ohledem na počet a minimální rozměry místností, materiál pro stavbu, technické zařízení domu, situování domu na pozemku, řešení přípojek inženýrských sítí. Návrh domu je souborem technických, funkčních, estetických a provozních požadavků. Jde o poměrně složitou úlohu, která společně s požadavky stavebního zákona a vyhlášky o dokumentaci staveb musí být řešena ve spolupráci s odborníkem - konkrétně autorizovaným architektem nebo autorizovaných inženýrem v oboru pozemních staveb.

Čtvrtým krokem je pak zajištění stavebního povolení. Před podáním žádosti o stavební povolení je nutné zajistit vyjádření a stanoviska dotčených orgánů státní správy a správců technické infrastruktury. Tato činnost může být zajištěna projektantem anebo odborníkem, který se zabývá inženýrskou činností.


Pokud využijete nabízené stavební poradenství již v prvním kroku, pomohu s financováním stavby a doporučím Vám postup zpracování dokumentace. V dalším kroku Vám mohu poradit, jak zadat zpracování projektové dokumentace a na koho se obrátit. Doporučím příp. i zhotovitele, poskytnu všechny potřebné informace a pomohu Vám s rozpočtem stavby.

Domluvte si osobní konzultaci

S vhodným vedením ušetříte čas, starosti i peníze

Chci konzultaci

nebo volejte na číslo

+420 777 736 633
 

Zavřít

Domluvte si konzultaci

Zavolejte a přijďte se poradit na osobní schůzku.

Všechny položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace