Proč mít položkový rozpočet stavby?

05. 09. 2021

Jaký je rozdíl mezi výkazem výměr a rozpočtem stavby?
V čem mi pomůže výkaz výměr?
Co je položkový rozpočet?

Mnoho stavebníků přistupuje již ve fázi plánování stavby rodinného domu a jeho financování velmi zodpovědně. Současně však velká část z nich si nechá zpracovat projektovou dokumentaci pro stavební povolení a podle ní hledá stavebního dodavatele a následně i stavbu realizuje

Mít dobře zpracovanou projektovou dokumentaci je základní předpoklad k získání kvalitního podkladu pro výběr zhotovitele stavby a následně pro samotné provádění stavby. Kvalitním podkladem je především položkový výkaz výměr a rozpočet stavby. Rozpočet je zpravidla zpracován projektantem dle ceníku stavebních prací (obvykle URS). Ceny stavebních prací dle ceníku jsou samozřejmě rozdílné od cen, které nabízí stavební podnikatelé v rámci výběrového řízení. Jedná se tak o předpokládané ceny a stavebník má možnost srovnání nabízených prací s ceníkovými cenami. Aktuálně je cenová hladina stavebních prací zhruba na úrovni ceníků stavebních prací, takže stavebník získá i poměrně dobrou představu o výsledné ceně (neplatí pro stavby svépomocí).

Položkový rozpočet stavby vzniká prakticky oceněním položkového výkazu výměr. Výkaz výměr je podkladem pro výběrové řízení na zhotovitele stavby. Velkou výhodou je srovnatelnost nabídek jednotlivých dodavatelů. V případě, že uchazeči dostanou jako podklad pro nabídku pouze projektovou dokumentaci pro stavební povolení, budou se jejich nabídky velmi výrazně lišit a stavebník vlastně ani nepozná, která firma je levnější a která dražší. Velmi pravděpodobně totiž bude každá nabídka mít jiný rozsah prací. To zcela jistě povede k prodražování stavby během provádění.

Pokud však stavebník pro výběr zhotovitele využije položkový výkaz výměr dostane několik srovnatelných nabídek se shodným rozsahem. Pokud je výkaz výměr dostatečně dobrý a stavba je prováděna dle projektové dokumentace, řešení víceprací během stavby se stává pouze ojedinělou situací vznikající spíše vlivem neočekávaných okolností. Stavebník tak má financování stavby po celou dobu realizace pod kontrolou.


V rámci stavebního poradenství Vám nabízím vysvětlení pojmů a doporučení postupu při přípravě stavby. Dále pak pomoc při kontrole rozpočtu stavby vůči zpracované projektové dokumentaci nebo vůči provedeným stavebním pracem.

Domluvte si osobní konzultaci

S vhodným vedením ušetříte čas, starosti i peníze

Chci konzultaci

nebo volejte na číslo

+420 777 736 633
 

Zavřít

Domluvte si konzultaci

Zavolejte a přijďte se poradit na osobní schůzku.

Všechny položky jsou povinné
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace